Şahtaş Seramik Tuğla 1 ürünü için EPD Belgesi aldı…

tarafından gönderildi

Şahtaş Seramik, 1 ürünü için EPD Belgesi almaya hak kazandı. S-P-02240 kayıt numarasıyla hem The International EPD System’de hem de EPD Turkey’de yayınlanan EPD belgesi yurt içi ve yurt dışı pazarında Şahtaş’ın tercih edilmesinin önünü açacaktır.

ŞAHTAŞ SERAMİK TUĞLA

Şahtaş, 1979 yılında aile şirketi olarak, makine yapımı seramik ürünler üretmek üzere İzmir, Türkiye’de kurulmuştur.

Şahtaş, 2002 yılında müşterilerinin el yapımı ürünlere olan talebinin artması nedeniyle üretimini %100 el yapımı çanak çömlek üretimine dönüştürmüştür. Şahtaş’ın çatı ve duvar ürünleri, birçok uluslararası standarda uygunluk açısından kapsamlı ve bağımsız olarak test edilmiştir. Şahtaş’ın, ürünlerini sevkiyat öncesi akustik testleri gerekli standartları karşılamak için sürekli testler yapan kendi bünyesinde laboratuvarı bulunmaktadır. Şahtaş, sevkiyat öncesi tüm ürünlerde akustik testler olmak üzere gerekli standartları karşılamak için kendi laboratuvarında sürekli testler yapar.

Şahtaş, 40. üretim yılını 2019’da kutladı. Ocak 2021’de İngiltere’ye ihraç edilen yüz milyonuncu Şahtaş kiremit ve tuğla ihracatı ile önemli bir dönüm noktasına ulaşıldı. Şahtaş ürünleri, İngiltere genelinde geniş ve büyüyen bir stokçu ve distribütör ağı aracılığıyla sunulmaktadır. Şahtaş, yakın zamanda üçüncü nesil aile mülkiyetinin başlangıcına işaret eden son teknoloji ürünü yeni bir fabrikayı devreye aldı. Yeni fabrika aynı zamanda şirketin İngiltere, AB, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya’daki yerleşik dağıtım operasyonlarıyla küresel erişimini genişletmesine olanak tanıyacak.

Şahtaş’ın üretim tesisleri, hem geleneksel hem de modern üretim yöntemlerinin tüm yönlerini bünyesinde barındıran iki büyük fabrikadan oluşmaktadır. Şahtaş’ın kil ocakları kapsamlı bir kalite kontrol sürecinden geçmektedir. Üretim sistemine giren herhangi bir hammadde, bitkisel maddeler ve çözünür tuzlar dahil tüm zararlı maddeleri uzaklaştıran “kil yıkama” olarak bilinen bir işleme tabi tutulur. Bu işlem kilin temiz, ince taneli ve yoğun olmasını sağlayarak hem el yapımı hem de makine imalat yöntemlerine uygun olmasını sağlar. Şahtaş, müşterilerine çok çeşitli yüksek kaliteli yapı ve peyzaj ürünleri sunmaktadır. Ürün yelpazesi çatı kiremitleri, cephe tuğlaları, yer karoları, bahçe heykelleri, mimari fayanslar, İtalyan seramikleri ve el yapımı sırlı pişmiş toprak seramik karoları içerir ancak bunlarla sınırlı değildir.

Şirket felsefesi, en son analitik ve ham madde işleme teknikleri kullanılırken, geleneksel üretime dayalı, müşterilerine mükemmel kalitede bir ürün sunmak üzerine kurulmuştur. Şahtaş’ın temel amacı, kendi sektörünün ve müşterilerinin kalite beklentilerini aşan ürünler üretmektir. Bu amaca, her sıkı kurum içi kalite kontrolün yanı sıra sürekli harici bağımsız testler yoluyla ulaşılır. Tüm Şahtaş ürünleri kendi fabrikalarında kendi bünyesinde üretilmektedir.

Şahtaş, 2021 yılında sertifikalı sıfır atık üreticisi oldu. Şahtaş’ın kullandığı hammadde Çevresel Etki Değerlendirmesi, ÇED ile setifikalandırılmış kendi kil ocaklarından çıkarılmaktadır. Şahtaş’ın ihtimamlı standartlarına uymayan tüm pişirim malzemeleri kırılır, öğütülür ve geri dönüştürülür. Şahtaş ofisleri büyük oranda kağıtsız olarak çalışmakta ve kağıt atıkları geri dönüşüme gönderilmektedir. Şahtaş, yerel işletmelerden gelen cam atıklarını toplayarak, cam ve dekoratif ürünlerin üretiminde kullanılmak üzere kırılıp öğütmektedir. Şahtaş ayrıca yağmur suyunu toplayıp depolayarak imalat ve kil yıkama işleminde kullanılan suyun %50’den fazlasının yeniden kullanılmasını sağlıyor. Şahtaş aynı zamanda görsel ve çevresel etkisini en aza indirerek yerel ekonomiye fayda sağlamak için tesislerinin etrafına binin üzerinde zeytin ağacı dikmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir