Sürdürülebilirliğe bir katkı da Eti Soda’dan…

tarafından gönderildi

1998’de kurulan Eti Soda, KazanSoda ile aynı coğrafi bölgede yer almaktadır ve 10 yılı aşkın süredir başarıyla üretim yapmaktadır. 700 milyon ABD Dolarını aşan ilk yatırımın ardından, ticari faaliyetler 2009 yılında başlamıştır. Şirket, 2017 yılında üretim tesislerini daha da genişletmiştir ve bugün Eti Soda, her yıl 1,65 milyon tonun üzerinde Soda Külü ve 200.000 ton sodyum bikarbonat üretmektedir.

Eti Soda, ticari ölçekte yenilikçi çözelti madenciliği teknolojisini kullanan dünyadaki ilk tesistir ve yaklaşık 25 yıllık madencilik yapılabilir trona rezervine sahiptir. Üretim tesisi üç alt birimden oluşmaktadır: madencilik, işleme ve tesiste kullanılmak üzere enerji ve buhar üreten kömürle çalışan bir kojen tesisi. Tesis, TCC ve CMEC tarafından tasarlanmış ve mühendisliği yapılmış olup, Siemens ve Goulds döner ekipman ve kontrol sistemlerini kullanmaktadır.

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bulunan trona madeni, güvenli ve çevreci bir işletim tekniği olan çözelti madenciliği ile ETİ SODA’nın yüksek teknolojisi sayesinde çıkarılmaktadır. Trona çözeltisi, Sodyum Karbonat ve Sodyum Bikarbonat ürünlerine dönüştürülüyor. Cam üretiminden, kabartma tozuna kadar birçok sektörde kullanılan ETİ SODA ürünleri, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç edilmektedir.

Sürdürülebilirlik faaliyetlerine hız kesmeden devam eden ETİ Soda, The International EPD System ve EPD Turkey tarafından S-P-01129 koduyla kaydı yapılmış ISO 14025 Tip 3 Çevre Etiketi olan EPD – Çevresel Ürün Beyannamesi belgesinin geçerlilik süresini yeniledi. 

ETİ SODA’yı bu önemli katkısından dolayı tebrik ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir