Sürdürülebilirliğe Katkı Bu Sefer ETİ SODA’dan

tarafından gönderildi

Eti Soda, Türkiye’de maden, enerji ve medya sektörlerinin öncü kuruluşlarından olan Ciner Grubu’nun yüzde 74 hissesi; bir devlet kuruluşu olan Eti Maden İşletmeleri A.Ş.’nin yüzde 26 hissesi bulunan bir ortaklık yapısına sahiptir.

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bulunan trona madeni, güvenli ve çevreci bir işletim tekniği olan çözelti madenciliği ile ETİ SODA’nın yüksek teknolojisi sayesinde çıkarılmaktadır. Trona çözeltisi, Sodyum Karbonat ve Sodyum Bikarbonat ürünlerine dönüştürülüyor. Cam üretiminden, kabartma tozuna kadar birçok sektörde kullanılan ETİ SODA ürünleri, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç edilmektedir.

ETİ SODA, sürdürülebilirliğin bir kültür olduğunu daima bünyesinde yaptığı çalışmalarla göstermektedir. Özellikle ihraç ettiği kimyasal ürünlerin insan sağlığı ve çevre açısından güvenliğini sağlamak amacıyla Avrupa Birliği ülkelerinde yürürlükte olan REACH Tüzüğü’nde belirtilen düzenlemeleri tamamlamıştır.

Sürdürülebilirlik faaliyetlerine hız kesmeden devam eden ETİ Soda, The International EPD System ve EPD Turkey tarafından S-P-01129 koduyla kaydı yapılmış ISO 14025 Tip 3 Çevre Etiketi olan EPD – Çevresel Ürün Beyannamesi belgesini hazırladı. Sodium Carbonate ve Sodium Bicarbonate ürünlerinin çevresel performansını içeren EPD belgesiyle, ETİ Soda bir kez daha sürdürülebilirlik için yapacağı katkıları göstermiş oldu.

ETİ SODA’yı bu önemli katkısından dolayı tebrik eder, tüm sektördeki üreticilere örnek olmasını dileriz.

Bir yorum yazın: