Verimli Isı Transfer Sıvıları için PCR Geliştirilmesi Başarıyla Tamamlandı!

tarafından gönderildi

Çevresel Ürün Beyanı EPD belgelerini geliştirmek için temel teknik gereklilikleri belirleyen Ürün Kategori kuralları (PCR-Product Category Rules) dokümanı Enerji verimli ısı transfer sıvıları için dünyada ilk kez üretici bir Türk firması desteğinde ve bir Türk firması danışmanlığında başarı ile tamamlandı.

 

 

Tip 3 çevresel etiketi olarak bilinen ürün  EPD®  belgeleri için adeta bir kılavuz niteliği taşıyan PCR dökümanı, yapılacak olan LCA (Life Cycle Assessment) değerlendirmesi için temel kabul edilmektetir. Bilimsel olarak geliştirilen ve içeriğinde LCA değerlendirmesi için izlenmesi gereken adımları, değerlendirme kapsamı gibi detaylı pek çok bilgiye yer vermektedir.

 

PCR geliştirme işlemi ise; oldukça özverili bir iş olup süreç başarıyla tamamlandığında ilgili ürün grubuna ait bir kılavuz belge yayınlanmış olur. Böylelikle bu ürünler, EPD® belgesine sahip olabilecek, çevreye verdiği etkiler bilimsel bir açıdan hesaplanabilecektir.

 

Türkiye’de sürdürülebilirlik çalışmalarına hız kesmeden devam eden Metsims Sustainability Consulting ve kurucu yöneticisi Dr. Hüdai Kara öncülüğünde, yurt içi ve yurt dışında pek çok ödüle layık görülmüş Hydromx International Kimya Sanayi ve Ticaret A. Ş‘nin da desteği doğrultusunda, PCR geliştirme çalışmalarına 2015 yılının son çeyreğinde başlandı. Uzun soluklu ve birçok uluslararası uzmanın denetiminden geçtikten sonra PCR geçtiğimiz günlerde The International EPD System® sayfasında duyuruldu.

 

PCR detayları ve daha geniş bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Bir yorum yazın: